Podstawa - rekonwersja dla uprawnionych:
Główne dokumenty normatywne
- Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny
Szczególną uwagę zwróć na art. 236
SPRAWDŹ – link poniżej
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000655
- Rozporządzenie MON z dnia 02 maja 2022 r. w sprawie korzystania z pomocy w zakresie doradztwa zawodowego, przekwalifikowania, pośrednictwa pracy i odbywania praktyk zawodowych przez żołnierzy zawodowych.
SPRAWDŹ – link poniżej
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000978
Sprawdź oferty przekwalifikowania zawodowego zamieszczone w naszym serwisie (kliknij tutaj)
Uzyskanie refundacji kosztów przekwalifikowania wiąże się wyborem odpowiedniego podmiotu, firmy, które przedstawiają ofertę przekwalifikowania zawodowego – np. kursy, szkolenia, studia.
Zwróć uwagę na wybór legalnie działających przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność szkoleniową na podstawie wpisu do odpowiedniego rejestru np. Rejestr Instytucji Szkoleniowych (RIS), Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wraz z odpowiednim PKD z działu 85 – edukacja, Krajowy Rejestr Sądowniczy (KRS) wraz z odpowiednim PKD z działu 85 – edukacja.
Wskazówki uzyskania refundacji
Poniższe wskazówki są tylko informacjami opartymi o doświadczenia własne.
Obowiązkowo zapoznaj się i postępuj zgodnie z zapisami dokumentów normatywnych dotyczących przekwalifikowania zawodowego w MON.
Obowiązkowo skontaktuj się z odpowiednim terytorialnie w zakresie wydawania opini dot. Twojego wniosku o pomoc rekonwersyjną COAZ, OAZ, oraz wydającym decyzje WBE.
Miej na uwadze zmienną interpretacje przepisów dlatego kontakt z COAZ /OAZ / WBE jest priorytetowy.
Żołnierz zawodowy, za uprzednią pisemną zgodą dowódcy jednostki wojskowej, może, na pisemny wniosek, korzystać z pomocy w zakresie przekwalifikowania zawodowego na 6 miesięcy przed zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej, o ile pełnił tę służbę co najmniej 4 lata.
Jeżeli nie złożone zostało wypowiedzenie zawodowej służby wojskowej to wówczas jest wymóg złożenia oświadczenia o którym mowa w pkt. 10 a poniżej.
- Zapoznaj się z dokumentami normatywnymi w zakresie przekwalifikowania zawodowego i rekonwersji dla uprawnionych (ustawa i rozporządzenie powyżej).
- Zapoznaj się ze wskazówkami opisanymi w niniejszym dziale.
- Skontaktuj się z COAZ, OAZ odpowiedzialnym terytorialnie za wydanie opinii dotyczącej Twojego wniosku o pomoc rekonwersyjną, w celu ustalenia informacji będących w Twoim zainteresowaniu.
Pozyskaj ze strony „Twojego” COAZ / OAZ niezbędne dokumenty do pobrania, mogą się one różnić w zależności od COAZ /OAZ, dopytaj również o załączniki do wniosku o pomoc rekonwersyjną. - Wybierz interesujące Cię przekwalifikowanie realizowane przez legalnie działający podmiot gospodarczy.
- Sprawdź firmę, podmiot realizujący przekwalifikowanie w odpowiednim rejestrze np. Rejestr Instytucji Szkoleniowych (RIS) lub inne np. KRS lub CEIDG, sprawdź czy firma szkoleniowa posiada PKD z działu 85 – edukacja ( Zobacz zakładkę Pozostałe / Centrum pomocy / Przydatne linki ).
- Ustal możliwość wystawienia przez firmę szkoleniową:
- Zaświadczenia z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń. – oryginał z pieczęcią i podpisem ( Zobacz zakładkę: Pozostałe / Dokumenty do pobrania ).
- Zaświadczenia o ukończeniu przekwalifikowania zawodowego z wynikiem pozytywnym – oryginał z pieczęcią i podpisem.
- Dokumentu potwierdzającego opłacenie kosztów przekwalifikowania – faktura lub rachunek – oryginał.
7. Ustal z firmą szkoleniową czy właśnie ta firma wystawia fakturę, czy jest inny podwykonaca szkolenia. Dane firmy realizującej szkolenie powinny być tożsame na fakturze oraz we wniosku o pomoc rekonwersyjną.
8. Złóż wniosek do dowódcy jednostki wojskowej o pisemną zgodę na odbycie przekwalifikowania zawodowego (Zobacz zakładkę: Pozostałe/Dokumenty do pobrania).
9. Pozyskaj dokument o którym mowa w pkt. 6 a.
10. Złóż za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej wniosek o udzielenie pomocy rekonwersyjnej do odpowiedniego Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE) z dołączonymi:
- Wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej lub decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, a w przypadku żołnierza nieposiadającego tych dokumentów – poświadczone przez dowódcę jednostki wojskowej oświadczenie o planowanej dacie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
- Uprzednią, pisemną zgodę dowódcy jednostki wojskowej na odbycie przekwalifikowania zawodowego (patrz pkt. 8).
- Zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej o posiadanej wysłudze lat służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej.
- Zaświadczenie z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń ( Zobacz zakładkę: Pozostałe / Dokumenty do pobrania ).
- Ustal w swoim COAZ / OAZ / WBE czy wymagają dodatkowych załączników np. oświadczenia o korzystaniu z pomocy rekonwersyjnej – do zapoznania się np. na stronie OAZ Gdynia.
11. Realizuj przekwalifikowanie, zakończ wynikiem pozytywnym.
12. Pozyskaj dokumenty o których mowa w pkt. 6 b i c do przedstawienia ich oryginałów w odpowiednim WBE.
Informacje uzupełniające / wskazówki
- Kultura osobista, wcześniejsze merytoryczne przygotowanie, nie utrudnią kontaktów w sprawach pomocy rekonwersyjnej z COAZ, OAZ, WBE.
- Zwrotu kosztów przekwalifikowania dokonuje dyrektor WBE po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
- Przekwalifikowanie zawodowe nie jest traktowane jako realizacja tak zwanej podróży służbowej. Wykonuje się to zazwyczaj w czasie pozasłużbowym.
- Żołnierz zawodowy, który chce realizować przekwalifikowanie sporządza oświadczenie o planowanej dacie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, przedstawia je dowódcy. Na tej podstawie może rozpocząć proces planowania swojego przekwalifikowania.
- Pomoc w zakresie przekwalifikowania zawodowego nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin do złożenia wniosku (do 2 lat od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej).
Interpretacja ogłoszona np: na stronie OAZ Gdynia: „Zgodnie z art. 61 § 3 Kpa jest to data wpływu dokumentów do WBE” - Wniosek do WBE zawiera rubrykę – uzasadnienie wyboru rodzaju oczekiwanej pomocy – to motywacja, którą kierujemy się do nabycia kompetencji potrzebnych do przyszłej pracy na danym stanowisku.
- Inna rubryka to – informacje dotyczące uzyskanej już pomocy rekonwersyjnej – sprawdź, dopytaj w COAZ / OAZ czy wymagają załącznika.
- Dane na fakturze za przekwalifikowanie powinny być identyczne z danymi na wniosku np. nazwa przekwalifikowania, nazwa ośrodka szkolenia itp.
- Koszty przejazdów pokrywane są z innej puli niż limit przysługujący na przekwalifikowania (30 noclegów i 20 przejazdów).
- Przemyśl założenie segregatora z dokumentami dotyczącymi pomocy rekonwersyjnej (wnioski, zaświadczenia, certyfikaty, decyzje, inne).
Masz inne doświadczenia?
Wykorzystanie doświadczeń pomoże innym uprawnionym.